Nachádzate sa tu

Úvod / Ostatné / Je potrebná projektová dokumentácia?

Je potrebná projektová dokumentácia?

Je mnoho projekčných kancelárií, ktoré vyhotovujú projekty elektroinštalácií. Zväčša sa však vyhotovujú len projekty pre stavebné povolenie, ktoré zákazník potrebuje na to, aby vôbec dostal stavebné povolenie a začal stavať. Stačí to však pri inteligentnej elektroinštalácií?

projekt

Predstavte si situáciu, že budete potrebovať systém Loxone rozšíriť, servisovať, alebo akokoľvek do systému zasahovať a Váš elektrikár nebude k dispozícií z akéhokoľvek dôvodu (úraz, ukončenie podnikania, atď.). Iba on vie ako je Váš rozvádzač zapojený, pokiaľ si to vôbec bude pamätať. Možno má spísané nejaké poznámky, v ktorých sa aj tak už nik nevyzná, ani on sám. Veď viete ako to býva odstupom času… Vzniká problém, ktorého riešenie nemusí byť najlacnejšie. Čo robiť potom? Zavoláte ďalšieho Loxone partnera, ktorý sa musí pracne zoznamovať s inštaláciou, čo može byť časovo náročné. Keby však mal k dispozícii projektovú dokumentáciu, v momente mu je jasné čo je kde, a ako zapojené, bez zbytočného rozoberania rozvádzača, skúmania a odpájania kabeláže a ďalších meračiek a iných úkonov, ktoré zaberajú veľa času. Nehovoriac o ďalšich výhodách, ako plynulosť hrubej elektroinštalácie, koordinácie s inými profesiami, presnejšieho naceňovania atď.  Projekt je veľmi dôležitý a uľahčuje život realizátorovi aj stavebníkovi. Pri dobre zhotovenom projekte sa dá vyhnúť možným problémom pri realizácií, čo šetrí čas, ktorý je pri stavbe taktiž veľmi dôležitý.

Projekt skutočného vyhotovenia netreba podceňovať. Jeho cena nie je taká vysoká ako škoda, ktorú može napáchať to, že ho nebudete mať.

 

Autor: XB