Nachádzate sa tu

Úvod / Automatizácia / Cena inteligentnej elektroinštalácie

Cena inteligentnej elektroinštalácie

Je inteligentná elektroinštalácia od LOXONE taká drahá, že si ju nemôžem dovoliť? “Ja ju nepotrebujem, klasická inštalácia je o polovicu lacnejšia!“ Túto hlášku som počul už mnoho krát. Je tomu skutočne tak?? Poďme sa spoločne pozrieť, aká “drahá“ inteligentná elektroinštalácia v skutočnosti je.

Ak si porovnáme cenu inteligentnej elektroinštalácie, alebo ak chcete domácej automatizácie od LOXONE s klasickou elektroinštaláciou, nesmieme zabúdať na koncové prvky ako sú napr. termostaty, rôzne diaľkové ovládače od žalúzií, či osvetlenia, ktoré v cenovej ponuke od Vášho elektrikára určite nenájdete, nakoľko to zväčša nerieši on, ale niekto celkom iný. Napríklad taký bežný termostat stojí okolo 30€, ale jeho funkcie dnešným požiadavkám na reguláciu nepostačujú. Pozrime sa teda na lepší termostat s ako takou logikou, týždenným plánom atď. Ten už stojí približne 80€, dizajnové kúsky od 100€-150€. Keďže dnes kúrenie neriadime ako kedysi, s jedným termostatom na celý dom, ale na každú miestosť, resp. vykurovací okruh montujeme 1ks termostatu, vyjde to nemálo peňazí. Uvediem príklad, avšak dopredu upozorňujem, že ceny sú približné, nie však prehnané a nereálne, no nevychádzajte s nimi, pretože to nemusí byť Váš prípad…pre presnejšie nacenenie nás prosím kontaktujte.

Pri 8 okruhoch pri cene 80€ za kus to máme hneď 640€ len za termostaty, ich montáž môže vyjsť cca. 200€, (elektrotermické hlavice, kabeláž sú takisto ako pri Loxone, tak ich nepočítam). Spolu to máme 840€ za ako také ovládanie kúrenia, bez ničoho navyše, bez nejakej pridanej hodnoty. Loxone miniserver, so zdrojom, 1-wire rozšírením, senzormi teploty a cenou montáže vychádza približne 1140€. To je rozdiel +/- 300€, v neprospech Loxone, čo je pri stavbe domu zanedbateľná čiastka, za ktorú však máte niečo neporovnatelné s klasickou inštaláciou. Kombinácia kúrenia so žalúziami, prístup k Vašemu kúreniu kdekoľvek na svete, a systém regulácie ktorý sa sám učí, je len zlomok čo Miniserver od Loxone dokáže. Pri žalúziach je to podobné. Vyberiete si ovládač, napríklad SONFY Telis1, 1kanálový, ktorého cena je okolo 110€ za kus. Do každej miestnosti so žalúziami potrebujete 1 kus a nejaký viac kanálový pre obývačku. Máte povedzme 8 žalúzíí, ktorých ovládanie Vás bude stáť nejakých 920€ + ich programovanie odhadujem na 100€. Spolu 1020€. Nič nedokážu, len jazdiť hore, dole, zastaviť a naklápať lamely. Kedže miniserver už máme a máme aj zdroj, potrebujeme už len extension, a to dva kusy, kde je cena s montážou, približne 1300€.(kde nám zostáva ešte dostatok miesta na dopojenie senzorov pohybu, ktoré možeme využiť napr. pre alarm) Čo je rozdiel 280€ v neprospech Loxone, ale zase to, čo Loxone dokáže so žalúziami, je neporovnateľné s klasickým diaľkovým ovládaním. Ovládač nedokáže naklopiť žalúzie vtedy, keď je treba prikúriť a vpustiť dnu slnečné lúče, načo predsa púšťať kúrenie kvôli dokúreniu o pár stupňov? To je len jedna z výhod Loxone oproti klasickej inštalácií.

inteligentný do vs. hlúpy dom

Tak si to zhrnieme. Domáca automatizácia Loxone, ovládanie kúrenia 8x,ovládanie žalúzií 8x,(+možnosť alarmu za doplatok cca 25€ za 1ks PIR senzoru+programovanie a ďalšie nekonečné možnosti ovládania takmer čohokoľvek s mnohými inými výhodami), ktorého približná cena je cca 2440€ a klasickej inštalácie, to isté ovládanie, bez ničoho, bez akejkoľvek inteligencie a spolupráce medzi autonómnymi systémami, je cena 1860€. To znamená rozdiel 580€. Koľko z tej sumy mi ešte Loxone ušetrí z dlhodobého hľadiska efektívnejšieho vykurovania? Aký je pomer cana/výkon? Nehovoriac o tom, že 580€ nie je pri stavbe domu taká položka, aby Vás to zrujnovalo. Kontaktujte nás pre vytvorenie nezáväznej cenovej ponuky a sami sa presvedčte aké to je mať inteligentný domov.

Autor: XB , zdroj obrázkov: Loxone